8 wskazówek dotyczących sprzątania po budowie, pracach remontowych

Bez względu na to, jak ostrożny byłeś podczas prac budowlanych, czy pokrywałeś podłogi i meble plastikiem czy papierem, w niektórych miejscach zawsze pozostają małe kropelki farby, gruba warstwa kurzu, krople fugi lub cementu. Nie ma znaczenia, czy zrobiłeś pełny remont, kominek w sypialni czy nawet zmieniłeś tapetę w kuchni, po remoncie dom zawsze się brudzi.
Czasami uzyskanie nawet najsilniejszych detergentów i szorowania nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Pytanie brzmi, jak sobie radzić z całym tym brudem i kurzem. Jeśli nie zostanie wyczyszczony na czas, kurz może powodować wiele chorób i alergii. Aby ułatwić sobie życie, przeczytaj poniższy tekst z naszymi 8 wskazówkami dotyczącymi czyszczenia po zakończeniu pracy.

 1. Od czego zacząć czyścić
  Sprzątanie po naprawach i pracach budowlanych jest łatwe. Zawsze pierwszym zadaniem będzie otwarcie okien, aby wywietrzyć pomieszczenie od zapachu kleju, tynku, drewna lub wszelkich napraw, które do tej pory wykonywałeś.
  Następnie możesz usunąć większe przedmioty, takie jak worki z cementem, połamane płytki, podarte dywany i tak dalej. Następnie rozpocznij czyszczenie od sufitu w dół, zwracając uwagę na każdy zakamarek, oświetlenie, okna, ściany, meble i podłogę. Możesz czyścić ściany suchą lub wilgotną szmatką w zależności od tego, czym są pokryte – farbą lub tapetą. Używaj całej dostępnej „broni” i nie myśl o tym, aby oszczędzać na detergentach i wysiłku. Im więcej wysiłku włożysz, tym lepsze będą efekty dla Twojego domu.
 2. Sprzątanie łazienki
  Wymiana umywalki, wanny, umieszczenie prysznica, a nawet zmiana wszystkich płytek w łazience to wyjątkowo brudna i powolna praca. Twoim pierwszym zadaniem będzie oczywiście wyczyszczenie wszystkich urządzeń sanitarnych i dużych śmieci pozostałych po renowacji. Każde sprzątanie po naprawach zawsze zaczynaj etapami, zaczynając od największego i kończąc na najmniejszym. Nie spiesz się z dezynfekcją płytek w łazience detergentem. Najpierw wyczyść suchą ściereczką z mikrofibry, a następnie rozpocznij czyszczenie na mokro. W ten sposób kurz spada znacznie łatwiej. Jeśli zauważysz ślady pozostawione po kleju, natychmiast je wyczyść używając silnego rozcieńczalnika lub zmywacza do paznokci.
 3. Polerowanie okien
  Zarówno okna, jak i ramy są zwykle pokryte dużą ilością kurzu. Jeśli masz pozostałości silikonu lub kleju, najpierw użyj skrobaka. Ślady farby na krawędziach szyb można usunąć wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci. Aby jednak uniknąć podobnych problemów w przyszłości, narożniki i krawędzie okna można przecierać mydłem, dzięki czemu farba nie będzie się kleić.
  Kolejnym krokiem będzie przetarcie okien, ram i parapetów ściereczką zwilżoną letnim roztworem wody i 2-3 łyżkami octu winnego. Lub znacznie lepiej z pomocą parownicy Karcher. Działa doskonale. Innym sposobem jest oczywiście użycie zwykłego środka do czyszczenia okien i szmatki lub papieru.
 4. Ślady zadrapań z silikonu
  Jeśli znajdziesz ślady silikonu, nie spiesz się, aby pocierać wilgotną szmatką, ponieważ spowoduje to dalsze zabrudzenie miejsca. Poczekaj, aż wyschnie, a następnie delikatnie odklej lub usuń za pomocą skrobaczki. Lub jeśli dysponujesz parownicą to skorzystaj z tego urzadzenia a na pewno nie porysujesz powierzchni i usuniesz wszelkiego rodzaju pozostałości po remoncie.
 5. Czyszczenie plam
  Jeśli po naprawie masz trudności z wyczyszczeniem plam, wypróbuj roztwór amoniaku i wody.
 6. Zapach świeżej farby
  Jeśli denerwuje Cię zapach świeżej farby, umieść w pomieszczeniu miskę sody oczyszczonej, która z łatwością wchłonie nieprzyjemny zapach.
 7. Czyszczenie podłóg
  Czyszczenie podłogi jest niezbędne i zawsze pozostaje na koniec. Będziesz musiał przenosić rzeczy tam i do przodu, i tak dalej, więc wiele rzeczy spadnie na podłogę i nie chcesz wykonywać podwójnej pracy, prawda?
  Przed użyciem jakiegokolwiek detergentu, najpierw przetrzyj wilgotną szmatką całą powierzchnię, aby usunąć brud i kurz. Możesz nawet dwa razy, aby uzyskać najlepsze wyniki. Po wyczyszczeniu powierzchni można teraz użyć określonego produktu do podłogi. Wytrzyj dokładnie i ostrożnie i pozostaw na chwilę do wchłonięcia. Następnie wyczyść również listwy przypodłogowe, zanim zwrócisz wszystkie meble i dywany. Lepiej pomyśleć o detergencie do podłóg, który chroni drewno przed zarysowaniami i przedłuża jego żywotność.
  Roztwór 1 litra wody i 2-3 łyżki. sok z cytryny (lub ocet) czyni cuda i działa do czyszczenia podłogi z zacieków wapna, cementu czy lateksu.
 8. Pełny remont domu
  Jednak dla tych, którzy zbudowali nowy dom, jest to najtrudniejsze zadanie. Powód jest prosty: czyszczenie może zająć cały dzień. Ilość środków czyszczących i wysiłek, jaki zbierzesz, są ogromne. Okna, podłogi, ściany, sufity, oświetlenie i meble, wszystko to powinno przejść pod szczotkę, aby uzyskać doskonałe rezultaty, abyś mógł bezpiecznie chwalić się swoim nowym domem. Aby jednak uzyskać doskonałe rezultaty, trzeba być bezkompromisowym. Powinieneś zainwestować całą swoją energię w lśniący porządek w całym domu i nie przegapić ani jednego miejsca.
  Z naszego doświadczenia wiemy, że końcowe sprzątanie po (przebudowie) konstrukcji wymaga specjalnej techniki, aby osiągnąć pomyślny i satysfakcjonujący efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *