Czy woda wystarczy? Czy środki chemiczne stosowane do czyszczenia są zdrowe?

Artykuł i badania przeprowadzone w 2018 roku potwierdziły,że środki chemiczne stosowane w czasie sprzątania są szkodliwe dla zdrowia.

Przetłumaczone informacje o badaniach znajdziesz poniżej a link to artykułu tutaj

Sprzątanie w domu i w pracy. Wpływ na pogorszenie funkcjonowania płuc i niedrożnością dróg oddechowych

Temat

Zadania związane z czyszczeniem mogą wiązać się z narażeniem na środki chemiczne o potencjalnym szkodliwym wpływie na układ oddechowy oraz zgłaszano zwiększone ryzyko wystąpienia astmy i objawów ze strony układu oddechowego wśród profesjonalnych sprzątaczy i osób sprzątających w domu. Długofalowe konsekwencje środków czyszczących dla zdrowia układu oddechowego nie są jednak dobrze przebadane stąd ten temat w badaniu.

Cele: Niniejsze badanie miało na celu zbadanie długoterminowego wpływu sprzątania zawodowego i sprzątania w domu na pogorszenie funkcji płuc i niedrożność dróg oddechowych.

Metody: Badanie stanu zdrowia układu oddechowego Wspólnoty Europejskiej (ECRHS) przebadało wieloośrodkową kohortę populacyjną w trzech punktach czasowych w ciągu 20 lat. Uwzględniono łącznie 6235 uczestników z co najmniej jednym pomiarem czynności płuc z 22 ośrodków badawczych, którzy w ECRHS II odpowiedzieli na moduły kwestionariusza dotyczące czynności sprzątania pomiędzy ECRHS I i ECRHS II. Dane przeanalizowano za pomocą mieszanych modeli liniowych z uwzględnieniem potencjalnych czynników zakłócających.

Pomiary i główne wyniki: W porównaniu z kobietami niezajmującymi się sprzątaniem (ΔFEV1 = -18,5 ml/rok), FEV1 spadał szybciej u kobiet odpowiedzialnych za sprzątanie w domu (-22,1; P = 0,01) i sprzątanie w miejscu pracy (-22,4; P = 0,03). To samo stwierdzono w przypadku spadku FVC (ΔFVC = -8,8 ml/rok; -13,1; P = 0,02; -15,9; P = 0,002;). Zarówno spraye czyszczące, jak i inne środki czyszczące wiązały się z przyspieszonym spadkiem FEV1 (odpowiednio -22,0, p = 0,04 i -22,9, p = 0,004;). Oczyszczanie nie było istotnie związane z pogorszeniem czynności płuc u mężczyzn ani ze spadkiem FEV1/FVC lub niedrożnością dróg oddechowych.

Wnioski: Kobiety sprzątające w domu lub pracujące jako sprzątaczki zawodowe przyspieszyły pogorszenie czynności płuc, co sugeruje, że narażenia związane z czynnościami sprzątania mogą stanowić zagrożenie dla długotrwałego zdrowia układu oddechowego.

Dla opisu bardziej przyjaznego, płuca osoby sprzątającej w domu lub zawodowo niszczą się jakby osoba ta paliła 20 papierosów dziennie! Tak Øistein Svanes z Uniwersytetu w Bergen w czasie swoich badań właśnie do takich wnioskom doszedł!

To zatem jak sprzątać? Jak czyścić aby stopniowo się nie zabijać?

Woda, czyli idealny środek do sprzątania, ale jak go używać? Jak sprawić aby woda była w stanie pomóc w czyszczeniu wszelkiego rodzaju powierzchni z porównywalnym do chemii skutkiem?

  1. Czyszczenie we wewnątrz budynków to kluczowe miejsce w którym musimy ograniczyć użycie środków chemicznych, szczególnie tych do dezynfekcji.
  • użycie parownicy i pary w czyszczeniu większości bieżących zabrudzeń sprawdzi się świetnie i choć będzie bardziej czasochłonne to nie tylko wyczyści lecz również zdezynfekuje wszelkiego rodzaju powierzchnię. Tutaj znajdziesz wszystkie zastosowania parownicy.
  • Melamina czyli specjalne gąbki, które z pomocą samej wody potrafią zdziałać cuda. Melamina to rodzaj porowatej gąbki, która świetnie radzi sobie z brudem na wszelkiej powierzchni. http://odkurzaczekatowice.pl/pady-z-melaminy-do-czyszczenia-podlog-gresu-pcv-itp

W przypadku czyszczenia na dworze rystrykcje nie powinny być tak duże. Swierze powietrze, wiatr doskonale poradzi sobie z szybkim wydmuchaniem szkodliwych substancji. Oczywiścic w czasie stosowania silnych zasad lub kwasów konieczne staje się użycie maski z odpowiednim filtrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *